img_5021
جواد حیدر:

دشمن برای از بین بردن اسلام بر روی تفرقه بین شیعه و سنی دست گذاشته است

گفتگوی خبرنگار پایگاه خبری نوانا با مداح اهلبیت جناب آقای جواد حیدر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانین نوانا؛ گفتگو با جواد حیدر مداح و ذاکر اهل بیت علیهم السلام در ادامه به حضورتان تقدیم می گردد.

 

جناب آقای حیدر سلام لطفا خودتان را برای مخاطبان ما معرفی کنید:

اینجانب جواد حیدر ، متولد خور و بیابانک و ۳۰ سال سن دارم. از سال ۷۸ شروع به مداحی کردم و مداحی را خودم یادگرفتم و البته یک دوره خیلی کوتاه در خدمت حاج اکبر کریمی بودم . چند سال هم هست که خدمت آقای میرفهیمی هستم. اکنون هم در هیات حسین جان حضور دارم و مداحی میکنم و تقریبا حدود هفت سال میشود که در هیات حسین جان هستم.

 

نظر شما در خصوص اینکه مداح و یا هیات سیاسی باشد یا نباشد چیست :

نمی شود سیاست را از دین جدا کرد. مداح باید بصیرت داشته باشد .مداح انقلابی باید بصیرت داشته باشد و نگاهش به فرمایش حضرت آقا باشد و ببیند ایشان چه می فرمایند و همان ها را در هیات در قالب شعر در صحبت کردن به مردم و جوان ها انتقال بدهد.لذا هیات هم باید سیاسی باشد .دین ما با ولایت امیرالمومنین تکمیل میشود و لذا هیات هم اگر محض فقط شور باشد فایده ندارد . هیات باید شور با شعور باشد .

 

به عنوان یک مداح ارتباط با خانواده را چطور برای جوان های مداح و مردم بیان می کنید.:

آن چیزی که جامعه را روی پا نگه داشته خانواده است.و توجه ای که هر مردی به خانواده اش دارد و مداح هم به آن فراخور حالی و آن بحثی که دارد قطعا باید وقتی برای خانواده بگذارد.اعتقاد من این است که خانواده توجیه بشود و خانواده را پا به پای خودمان در این مسیر بیاوریم.لذا خود امام حسین هم راضی نیست یک مداح به خانواده اش نرسد و همه باید کنار هم باشند.

 

نظر شما در خصوص حفظ شعر توسط مداح چیست آیا لازم است مداحان امروزی شعر را حفظ کنند یا نه:

من حفظ نمیتوانم بکنم.حفظ که باشی قطعا خیلی بهتراست زیرا که تسلط روی جلسه خیلی بیشتر است ولی خب اکنون طوری شده که شاعر شب ولادت یا شهادت شعر گفته و یا سبک را با آن شعر یک یا دو روز قبل دراختیار مداح گذاشته ولذا وقت برای حفظ آن نیست.

 

تا بحال اتفاق افتاده که از جلسه خودتان راضی نبوده باشید :

پیش آمده ولی اصل این است که اهلبیت (ع) راضی باشند .حتی ممکن من از جلسه خودم لذت برده باشم ولی اهلبیت(ع) راضی نبوده باشند چرا که ممکن من برای کسی دیگری خوانده باشم.

 

بین اهلبیت (ع) نسبت به کدام یک  از آن عزیزان آل الله خیلی ارادت دارید و در جلسات یادو یا توسل به آن بزرگوار می کنید:

خاص داریم ،خاص تر داریم ،خاص تر از آن هم داریم که حضرت زهرا(س) و بعد از آن آقا امام رضا(ع) و بعد از آن خیلی حضرت رقیه .

 

خواندن مداح در جلسات و گرفتن هزینه و یا طی کردن آن را چطور میدانید:

ما که با اهلبیت قرار نیست معامله بکنیم و قرار نیست با چند میلیون بفروشیم اگر امام حسین(ع) فروشی است که خودآن مداح میدانند ولی نه . بحث آن سله یا  نمک اهلبیت(ع) است که من خودم اعتقاد دارم باید بگیریم ولی تعیین شود که این مقدار میگیرم ، نه آن طرف چیزی داری و نه این طرف ،که دیگه خراب کردی.(دنیا و آخرت)

 

در خصوص ماه ربیع و هفته وحدت به عنوان یک مداح جوان و آینده دار برای دوستان هیاتی و صاحب تربیون توضیحاتی رو بفرمایید:

وحدت حرف اول حضرت آقاست. چراکه دشمن دست گذاشته روی همین مسئله.تفرقه بین شیعه و سنی که بتواند اسلام را از بین ببرد .این بیداری شیعه و سنی می طلبد که بیدار باشیم و بصیرت هم چیزی غیر از این نیست.افراط و تفریط ها کار دست آدم میدهد.یه عده نمی دانند ممکن با یک حرکت،حرف،شعار،لعن ما همه چی را خراب کنیم که خب خون یک عده ریخته می شود.آن کسی که بچه هیاتی و ولایی و پیرو ولایت است و دوست دارد ایمان و دین خودش را بداند باید پیرو ولایت باشد ولذا این وحدت که حضرت آقا میفرمایند واقعا یک مسئله کلیدی دراین زمان است واگر نباشد اسلام از دست می رود و صحبت حضرت آقا برای وحدت بحث اسلام است که وحدت داشته باشید تا اسلام زنده بماند.دشمن با این حربه (تفرقه شیعه و سنی) دین را ازبین می برد.

 

آقای حیدر شما به عنوان یکی از پرچم داران مدافع حرم نظرتون را درباره شهدای عزیز مدافع حرم و ادا شدن حق آنها در جامعه بفرمایید:

حضرت آقا فرمودند اگر شهدای مدافع حرم و مدافعین حرم نمی رفتند ما اکنون در همدان و کرمانشاه  جلوی آنها می ایستادیم و واقعا این شهدای مدافع حرم خیلی مظلوم و غریبانه در خون خودشان در کشور غریب می غلطند ،که امنیت برای این مملکت باقی بماند.بچه ها دارند می روند تا امنیت برقرار باشد ،ناموس ما زندگی ما در امنیت برقرار باشد.

 

شما آسیب های مداحی رادر چه می بینید و چه توصیه دارید:

هر سال حضرت آقا ولادت حضرت زهرا (س) مداحان را جمع میکند و در این خصوص مطالبی را میفرمایند.

آن کسانی که میخواهند شروع کنند و بسم الله را گفتند حقیقتا در درجه اولا مطالعه،علم ، تاریخ اسلام و تاریخ اهلبیت را بداند.علم بالا باشد و اگر سواد بالا نباشد فایده ای ندارد و لذا علم شان را بالا ببرند البته بصیرت هم مهمتراست، مداح زیاد است، منتها مداح انقلابی بیشتر باشد، این مملکت در حال حاظر با این مباحث سیاسی مداح انقلابی می خواهد.مداحی که جهاد کند و خواندنش جهاد باشد. مداحان جوان از مداحان انقلابی الگو بگیرند.دنبال یاد گرفتن بروند و نشینن تا کسی به آنها میکرفون بدهد.باید بروند وکار کنند و قبل آن هم از حضرت زهرا مدد بگیرند قطعا کمکشان میکند.

بصیرت،علم و آگاهی خیلی مهم است. تحصیل خیلی مهم است.

یاعلی

نظر شما

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Go to TOP